Windows 10 Movie Maker-Video Düzenleme Aracı

Increase text size Decrease text size

Windows Movie Maker, video oluşturmak ve videolarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz tüm araçları içinde barındıran ücretsiz bir Microsoft ürünüdür.

Uzun yıllar rakipsiz olarak ilk akla gelen video oluşturma programı olan Windows Movie Maker, Windows 10‘dan önceki işletim sistemlerinde varsayılan olarak yüklü geliyordu. Windows 10’la birlikte bu durum ortadan kalktı. Ancak, böylesine kullanımı kolay bir aracın Windows 10 bünyesinde olmayışı düşündürücüdür. Belki de çok sayıda video oluşturma aracının kolay ulaşılabilir olması, böyle bir sonuca neden olmuştur.

Windows Movie Maker, yeni başlayanlar ile amatör olarak video oluşturmak veya video düzenlemek isteyenler için, kullanımı kolay Ara yüzü ile gerekli tüm araçları barındırmaktadır. Bilgisayarınızda bulunan tüm fotoğraf ve videolarınızdan içeriye aktar yaparak, filmlerinizi oluşturmanıza olanak sağlıyor. Oluşturulan videoları düzenlemek isterseniz, gerekli olan kesme, kırma, efekt görüntüler ekleme, videoya müzik yükleme gibi tüm araçları da sunuyor.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra videonuzu bilgisayarınız kaydedebilirsiniz. Yaptığınız videoyu Youtube.com üzerinde yayınlayabilir yada online olarak paylaşabilirsiniz.

Programın Kurulumu:

Programın son sürümü olan Windows Movie Maker 12‘i indirmek ve kullanmak için buradan http://www.windows-movie-maker.org/download.html adresine gidin ve sürümünüze uygun olan programı seçerek, indirin.

Programın kurulumu tamamlandıktan sonra masaüstünüze programın bir kısayol dosyası oluşturulacak. Programı açmak için kısayol üzerine tıkladığınızda karşınıza bir pencere açılacak.

Pencerenin altında bulunan  “Later” butonuna bastığınızda programın arayüzü açılacak. Burada iki küçük sorun karşımıza çıkıyor.

Birincisi; her tıklamada karşımıza gelen bu pencereyi “Later” butonu ile kaldırdığımızda, program üzerinde yapılan değişiklikleri kaydedemiyoruz.

İkincisi; programın arayüz dili İngilizce olduğu için,dil bilmeyenler zorluk çekebilir.

Resimde de gördüğünüz gibi arayüz pencerelerinin tümü İngilizce olarak açılmaktadır.

Kısayol üzerinde her tıklandığında açılan pencerenin kaybedilmesi ve ara yüzün Türkçe açılmasını sağlayabiliriz.

Programı Türkçe dil dosyası ile açmak için altta verilen TR dil dosyasını bilgisayarınıza indirin

https://drive.google.com/file/d/0B2UEUSTKPSa3YlJybDBPSlFidmM/view

Yazılımı rar dosyadan çıkarın ve klasörü kopyalayın. Daha sonra masüstünde bulunan kısayol üzerine sağ tıklayın ve “Dosya Konumu aç” sekmesini açın

Karşınıza gelen sayfada; “WinMovieMaker” üzerine sağ tık yapın. Açılan pencerede “Kısayol oluştur” seçin. Masaüstüne yeni bir “Kısayol” oluşturulacak, Önceki “Kısayol” butonunu iptal edin.

Hazır bu sayfadayken kopyaladığınız TR dil dosyasını bu sayfaya yapıştırın. Daha sonra en üstte bulunan En (İngilizce dil) dosyasını kaldırın.

Bu aşamalardan sonra yeni oluşturduğunuz ” Kısayol” butonuna bastığınızda doğrudan programın arayüzü
Türkçe olarak karşınıza gelecek.

Artık, videolarınızı kolaylıkla düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Programın Windows 10 ücretsiz uygulamasını kullanmak isterseniz, Windows-Mağazalarda arama penceresine “Movie Maker: Free Video Editör” yazarak-aratın.

Uygulamayı al butonuna basarak, mağazanıza yükledikten sonra kullanabilirsiniz.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Kasım 24, 2017

    […] eski sürümlerinde varsayılan olarak gelen Movie Maker video düzenleme aracı, Windows 10’la birlikte resmi olarak […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir